Iga kolmas vang on määratlemata kodakondsusega

1.04.2011 10:29:00

pilt Postimees/Scanpix

Eesti vanglates olevatest vangidest on 32,6 protsenti määratlemata kodakondsusega, kuigi määratlemata kodakondsusega inimesi on Eestis alla 8 protsendi elanikkonnast.

Justiitsministeeriumi andmeil oli 21. märtsi seisuga Eestis 3415 vangi, kellest süüdimõistetuid oli 2698 ja vahistatuid 717.

"Suurem osa vangidest - nii vahistatutest kui ka süüdimõistetutest -, kes Eesti vanglates viibivad, on Eesti kodanikud – neid on kokku 2054," ütles ERR-i uudisteportaalile justiitsministeeriumi pressiesindaja Diana Kõmmus.
 
Määratlemata kodakondsusega vange on 1114. Venemaa kodakondsusega vange on 200, Läti kodakondsusega 15, Leedu kodakondsusega 13 ning Ukraina omaga 4. Lisaks on üksikud vangid mõne muu riigi kodakondsusega.

Rahvastikuregistri andmeil oli tänavu 1. jaanuari seisuga Eesti kodakondsus 1 221 472 inimesel. Kehtiv elamisluba oli 100 942 määratlemata kodakondsusega inimesel.

"Mittekodanikest vangide suur arv näitab, et meil on õiguskorras hall ala, kus inimeste seos riigiga on määratlemata, nõrk või negatiivne, mille üks väljund on suurem kriminogeensus," ütles ERR-i uudisteportaalile endine Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Rait Maruste. "See tähendab, et riigivõim peaks seda probleemi lähemalt uurima ja sellega tegelema. Midagi seal ei tööta, nagu töötab nende inimeste suhtes, kes on määratlenud oma suhte riigiga ja riigile lojaalsed. Midagi on seal korrast ära, aga niii tõsise teema suhtes kiiresti mingeid retsepte anda on raske."

Maruste toonitas aga, et mittekodanike suurem kriminogeensus ei ole spetsiifiline Eesti probleem, vaid üldine tendents ka teistes riikides. "Võõrast kultuurist ja õiguskorrast tulnud inimeste kohanemine teise riigi õiguskorra ja käitumismallidega ei lähe kiiresti ega kergelt, see tekitab frustratsiooni ja ka kriminogeenset käitumist, ja see on probleem üle Euroopa," ütles ta.

Heikki Aasaru

Kommentaarid

Vastuse lisamiseks sisene ERR kasutajatunnuse ja parooliga või vasta ilma sisse logimata alljärgneva vormi kaudu.

Kommentaarid(2)

 • avatar

  Gwenelda

  17.06.2017 02:53

  That's not even 10 mitnues well spent!

 • avatar

  Gwenelda

  17.06.2017 02:53

  That's not even 10 mitnues well spent!