Kodakondsuseta elanike arv Eestis langes alla 100 000

25.04.2011 11:44:00

pilt Postimees/Scanpix

Eestis kehtiva elamisõiguse või elamisloa alusel elavate määratlemata kodakondsusega isikute arv langes eelmisel nädalal alla 100 000.

"Vahetult pärast taasiseseisvumist moodustasid määratlemata kodakondsusega isikud Eesti rahvastikust üle 30%. Kahekümne aasta jooksul on number pidevalt kahanenud, moodustades nüüd 8% eesti elanikest," ütles siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Erkki Koort.

Kodakondsusetute peamiseks väiteks Eesti kodakondsuse võtmise vastu on olnud viisavaba pääs Venemaale, mille nad kaotaksid. Siseministeeriumi vastuargumendiks neil on "vastutus Eesti riigi ja Euroopa Liidu tuleviku ees", mis Eesti kodakonduse valimisega tekib.

"Määratlemata kodakondsusega inimesed peaksid mõistma, et hüvede eest nagu näiteks viisavaba viibimise õigus Venemaa Föderatsioonis, mida nad ehk harva kasutavad, kaotavad nad võimaluse olulisel määral oma tuleviku kujundamisel kaasa rääkida," lausus Erkki Koort.

Määratlemata kodakondsusega lapsevanematel on võimalus enne lapse 15-aastaseks saamist taotleda oma lapsele lihtsustatud korras Eesti kodakondsust. Umbes kaks kolmandikku lapsevanematest seda võimalust ka kasutavad.